זוהר ארגוב - קול הזמיר לא ידום לעולם


ראשי | ביוגרפיה | דיסקוגרפיה | כתבות | הורדות | אודות האתר | הוסף למועדפים | צור קשר

איך עברו השנים - 15 שנה למות המלך (2002)
מופע ההצדעה שנערך בבנייני האומה בירושלים לציון 15 שנה למותו של הזמיר היה פשוט מרגש ומצמרר. שיאו של הערב היה כשגילי שר את שירו החדש "לא נולדתי מלך" ומיד לאחריו שר עם אמנון עורקבי, האח של זוהר, את השיר "אבי". הקהל חיכה כל הערב והריע במיוחד לעופר לוי שחזר להופיע ושר את "עד מתי אלוהי". אך ללא ספק האיש שיצא הכי מרוצה בסיום היה שר המת"ס לשעבר, מתן וילנאי, שקיבל כאות הוקרה את "האוסף הגדול" של זוהר.

הערב נפתח עם מעגל מתופפים וזיקוקים. ירון אילן הנחה את כל המופע ופתח בדברי זיכרון קצרים ותודות לגופים שתרמו ועזרו בהפקת הערב. אח"כ, התנגן השיר "כבר עברו השנים" שהיה המקור לשם המופע כולו - "איך עברו השנים" וברקע נשמעה קבוצת אנשים מהרחוב שסיפרה מה זוהר מייצג בשבילה. ראשון לבמה עלה מושיק עפיה, עם השיר "להיות אדם". עם סיום השיר חזר המנחה אילן לבמה וסיפר את סיפור השיר - אביהו מדינה, שכתב והלחין, שאל את זוהר אחרי עוד נסיון גמילה 'מה תרצה להיות' וזוהר ענה 'הייתי רוצה להיות אדם'.

אילן: "הנגיעה הראשונה של זוהר בשירים של אביהו הייתה בתקליט החפלה "אלינור". זוהר לקח שיר שלפני כן ביצע אותו ראובן ארז בפסטיבל הזמר המזרחי וחידש אותו. לשיר קוראים "סוד המזלות" והערב ישיר אותו נתנאל". עם סיום השיר עלה אהוד אולמרט לבמה לשאת דברים: "אני עוד זוכר את זוהר כשהוא מופיע על במה ואני אומר לכם, תאמינו לאשכנזי כמוני, לעולם לא היה זמר ששר את מה שנקרא כאילו 'זמר מזרחי', לא היה אחד שהדליק את הציבור הישראלי יותר מזוהר ארגוב ולעולם גם לא יהיה". לאחר מכן עלה יואב יצחק לשיר את "ים של דמעות" ואת "פני מלאך".

אילן: "אני רוצה להזמין איש שתרם ועזר לקיים את הערב הזה, השבוע הוא פרש מהממשלה אבל הוא איתנו כאן הערב. אני רוצה להזמין את שר המדע, התרבות והספורט היוצא מר מתן וילנאי". וילנאי: "ערב טוב, אין חשש אני לא הולך לשיר. אני נמצא כאן לא בתור שר אלא מתוך אהבה עצומה לזמר העברי. זוהר ארגוב התחיל במה שאז קראו 'זמר קסטות' אבל היום הוא ללא ספק גיבור תרבות וחלק מהתרבות הישראלית שלנו". בסוף דבריו, קבל וילנאי כאות הוקרה את האוסף הגדול של זוהר עם 17 דיסקים והקלטות מקוריות.

לאחר מכן עלה גילי ארגוב וביצע את שירו "לא נולדתי מלך", שיר הנושא מתוך האלבום החדש. גילי: "אני ממש שמח להיות כאן הערב, כיף, תענוג לא נורמלי ואתם לא יודעים איזו התרגשות, באמת. אני עדיין מתגעגע. כשאני עומד פה על הבמה מול כל כך הרבה מעריצים אני עדיין כואב את הפרידה שלי מאבא שלי. אבל הוא חי איתי, חי בנשמה במחשבות של כולנו כל הזמן. ברשותכם אני רוצה להזמין את אחיו של זוהר ארגוב, את הדוד שלי, אמנון ארגוב (עורקבי), שישיר איתי את 'אבי'. מחיאות כפיים". עוד לפני השיר ציטט האח אמנון, שבורך בקול נהדר גם כן, מספר מילים מהשיר: "עודי זוכר את השורות. זמירות שבת, מועד וחג מתורתך שלא אשכח. ושירתך מדור לדור אוסיף ארון את המזמור".

עם סיום הדואט, הוקרן קטע מראיון עם זוהר: "אני יכול גם לשיר את הידישע מאמא (של אשכנזים) אף אחד לא יגיד לי 'למה אתה שר'. אני אשיר אותו יפה ואני אקבל מחיאות כפיים. איך שכף רגלי דרכה בניו יורק הרגשתי שזה לא שלי. אני חושב שבשבילי, פה זה אמריקה. יש לי קהל בק. שמונה, בבית שאן, בתל אביב הגדולה, בכל הארץ. זה הקהל שלי, אני אוהב אותו והם אוהבים אותי". מייד לאחר מכן בוצע השיר "כבר עברו השנים" כשבסופו הקהל כבר נהייה חסר סבלנות ודרש את עופר לוי. המנחה הרגיע את ההמון והזמין לבמה את זהבה בן לשיר את "מה לך ילדה" ואת "מלך אמיתי".

בהמשך, שר דקלון מחרוזת של "צל עץ תמר", "נזכר אני במבטך", "הולך אדם" ו-"הפרטיזן". אחריו עלה אבנר גדסי עם "בן בלי בית" ו-"עת דודים כלה". מרגלית צנעני שרה שני שירים כשאת הראשון, "אהבת רעיה", הקדישה לאמו של זוהר, יונה. שריף עם "כמו שכור", פבלו רוזנברג עם "בלילה" ואלי לוזון עם "ממש מראה נהדר" המשיכו את חגיגת השירה אבל מי שתפס את העין היה שרון כהן שביצע מחרוזת נהדרת של "יפה אהבה", "כשאת לידי" ו-"מלאך ושטן". אחריו עלה לבמה אבי סינוואני בשיר "אל נבקש" ואז בא הרגע הגדול של הקהל שחיכה כל הערב לעופר לוי. לוי, עדיין מזוקן, שר את "עד מתי אלוהי" ובסיומו ביקש מהקהל לקום, ואמר קדיש לזכרו של המלך. את הערב חתם ארז בן שושן שעלה לשיר את "הפרח בגני", כביכול בדואט, ביחד עם השיר המקורי המוקלט של זוהר.


לרשימת הכתבות המלאה


קול הזמיר לא ידום לעולם - אתר המעריצים של זוהר ארגוב. מאז שנת 2001