זוהר ארגוב - קול הזמיר לא ידום לעולם


ראשי | ביוגרפיה | דיסקוגרפיה | כתבות | הורדות | אודות האתר | הוסף למועדפים | צור קשר
כתבה בעיתון לקראת המופע, 30.10.1990


גלויה של גילי ארגוב


מופע לציון שלוש שנים למות המלך
הערב היה בהחלט מרגש וקהל רב מילא את האולם. גילי שר את "אבא שלי" שכתב לו רוני אחיאל ונשא דברים. חוץ ממנו השתתפו גם שלומי שבת, אלי לוזון, אבנר גדסי, מרגלית צנעני ועוד. את המופע, שהופק על ידי מטה השכונות בי-ם, הנחו במשותף אביהו מדינה ויוסי סיאס. כל הגורמים שהיו קשורים למופע עבדו בהתנדבות וההכנסות יועדו להקמת כפר לגמילה מסמים על שמו של זוהר ארגוב ז"ל.

יוסי סיאס פתח את הערב בהקדמה קצרה ואמר: "לא עמדו לו כוחותיו מול פיתויי השטן, אף על פי שידע את כל הסכנות". לאחר מכן סיפר על מטרת הערב - כפר לגמילה מסמים ומיד אחר כך הוקרן על המסך קטע הזכיה מפסטיבל הזמר עם השיר "הפרח בגני". בהמשך אביהו מדינה עלה לבמה ואמר: "מה אדם חייב כצל עובר ימיו בחייו רבים כאביו ובמותו נגאל מיסוריו. והוא בזוהר עלומיו אל המוות שם פניו והותיר כואבים אחריו את מאות ואלפי אוהביו. והיום נזכרהו ובכאב נדבר בו מראשית יסוריו עד אחרון ימיו. ונשיר משיריו שהוא כה אהב רק כפי יכולתנו כי הזמיר כבר איננו. בראשית ימיו לזמר אהב לשיר לעולם הוא נחשף ואל הפסגה הוא שאף. שנים הוא ניסה כמעט הכל הוא עשה עד שראה קצה האור בשיר 'אלינור' ". בשלב זה, מתחילה המוזיקה וג'קי מקייטן שר את "אלינור" שהוא בעצמו חיבר. מקייטן, יש לציין, נראה שונה מהיום. אמנם גם אז הוא היה על כסא גלגלים אך בביגוד שונה וללא הזקן שמעטר אותו כיום.

בסיום השיר סיאס חוזר: "תמיד היה הולך זוהר שלנו, הולך ברחוב ושר. היה מוצא לו איזה מקל לתופף וזה היה בשבילו כמו פילהרמונית שלמה. במקום לעשות שיעורי בית בעברית הלך לראות סרטים בתורכית, ביום שישי אכל קבוע ג'חנון אצל האמא שלו ובשבת שר בבית הכנסת והשתדל תמיד לעלות לתורה. בגיל 17 התחתן וב-18 היה אב לבן". בסיום הדברים, עלה שלומי שבת לשיר את "מה לך ילדה".

מדינה: איש אהוב וצנוע ככזה הוא היה ידוע באחר לא ייתן עינו ועם כולם ישתה יינו. כפשוט עם הוא נהג לאמו ואחיו עזר ודאג לא אטם לבב עת נשמעו ברמה שיריו ולגדול מכולם הוא נחשב. למראה עניים נמלא רחמים ואת כיסיו הוא רוקן לטובת כל מסכן. אל ליבו הרחב את כולם הוא אסף וביד רחבה הוא נתן באהבה. גם בשיא תהילתו לא שכח תחילתו ובעת חלומו התגשם לא שכח איך היה בן בלי שם". לבמה עולה אבנר גדסי ומבצע את "בן בלי בית" ולאחר מכן מרגלית צנעני עם "מרלן". בסיום השירים חוזר מדינה: "כל חייו היו בין צרה למצוקה וביניהם הרבה אהבה עמוקה, אהבה עשוקה לאישה רחוקה בלב מתייסר ובנפש שוקקה. אך על זאת הוא לא דיבר ושוב הוא לא חיזר וכאב בשתיקה פרידה מעיקה. רק פעם אחת בליל ירח בעיר אמר לי לפתע בגילוי לב נדיר אהבתיה אחי, איך אבדה לי אהבתה. איך אבדה לי אהבת רעיה". בשלב זה עולה ששון ערוסי לבמה ומבצע את "אהבת רעיה רצוני" כשמיד אחריו חוזר סיאס לקריין: "אף אחד לא יודע בדיוק מתי זה התחיל 'התפתתי' הוא אמר בתמימות כזו שמתאימה לילד. נכנס לזה כמו רכבת שנכנסת למנהרה ואין לדעת מתי יבוא לה המעצור. חברים טובים ניסו לקחת אותו אל השקט והשמיים והאויר הנקי אבל 'הסמים חזקים ממני', כך אמר זוהר. יום אחד גילי, הילד שלו, בא לבקר את סבתא יונה, אמו של זוהר. באמצע האוכל אמר זוהר לבנו 'תזדרז גילי עוד מעט נכנסת השבת אני רוצה שתלך ללמוד אצל המורי'. גילי הסכים בתנאי אחד: 'אם אתה אבא יקר תפסיק עם השטויות ותהיה בן אדם, אני אלך' ". בסיום הדברים עלה אלי לוזון לשיר את "להיות לבד", נתי לוי ביצע את "כבר עברו השנים", רובי חן את "בלילה" ומירי אלוני שרה את "להיות אדם".

עם סיום השירים, הוקרן חלק קטן מהראיון של זוהר אצל מני פאר, בו הוא אומר: "חשוב לי בשביל כל נרקומן או בשביל כל מתחיל להיות נרקומן, שהסם הזה לא סתם קראו לו סם המוות. כשמו כן הוא - סם המוות. אם מישהו רוצה למות או אם מישהו קמיקז שיקח אותו. חופשי". אחר כך הקריא יוסי סיאס מכתב שכתב גילי לזוהר ומייד לאחר מכן גילי עלה לשיר את "אבא שלי" לקול מחיאות כפיים רמות. גילי: "אני שמח להופיע לראשונה בערב לזכרו של אבי וכולי תקווה שנמשיך להפגש מדי שנה. עתה ברצוני להזמין לבמה אישה שהיא מקור ההשראה לכח, לדבר העצום הזה שנקרא זוהר ארגוב. סבתא". יונה עורקבי: "שלום לכל הקהל. אני מודה לכולם לאלו שהשתתפו איתנו, לכל הזמרים ולכל מי שהשתתף איתנו בכאב שלנו. תודה רבה". מדינה: "צר לי עליך זוהר יקר על סבל נורא וגורל אכזר ובוכה בליבי איך אזכור שקראת לי מהבור, אנא עזור. אז שלחתי ידי להעלותך אל האור וכמעט שעלית אך שוב נפלת אחור. ושוב משכתיך משם כמעט מהשאול לרגע חיית אך מייד שבת ליפול ועל שפת התהום שוב קראתיך 'זוהר חזור'. והשבת 'רוצה אני אך לא אוכל לעצור' ". בשלב זה, עולה נאוה מדינה לבמה ושרה את "ים של דמעות".

סיאס: "בשעה חמש וחצי בבוקר לפני שלוש שנים בתא המעצר נמצאה גופתו של זוהר ארגוב. חשבו כולם שהוא עושה הצגה. במותו ציווה לנו את המלחמה בנגע. את חינוך הדור והדור הצעיר בפרט להמנעות מסמים. וכשנצא מכאן יקום כפר לגמילה מסמים על שמו של זוהר". לאחר הדברים שר אביהו מדינה את "נשמה טובה מעונה". בסופו של הערב, התאספו כל הזמרים לשיר את "אל נבקש" לזכר המלך.


לרשימת הכתבות המלאה


קול הזמיר לא ידום לעולם - אתר המעריצים של זוהר ארגוב. מאז שנת 2001